Súfismus není islám

2. 08. 2011 13:49:18
Tak nějak jsem pochopila, že v minulém článku jsem mluvila příliš „abstraktně“ a zejména pro muslimy dosti nesrozumitelně. A tak jsem použila nyní metodu, jim velice dobře známou, prostě jasně dané body, kterým je jasně rozumět, a nemusí se u nich přemýšlet. Víte, vtipné je, že sami muslimové nevědí, jestli tedy súfi islám je, či není. Jedni tvrdí že ne, druzí, kteří vehementně chtějí v islámu hledat něco duchovního, samozřejmě tvrdí, že ano... Jaksi ale nesmíme zapomenout na jeden fakt, že ve spoustě zemích je právě těmi pravověrnými muslimy súfismus zakázán, a že po celá staletí byli súfisté, pokud se opravdu nehlídali v tom co říkají, aby nepobouřili muslimy, i zabíjeni. Proto jsem sestavila několik jasných extra přemýšlení nepotřebujících bodů, pokud možno s jasnými a nemnohoznačnými výrazy.

1. Súfismus nevěří na nebe a peklo. Nebe a peklo, a činit v životě účelně tak, aby si člověk snažil svými činy „koupit“ ráj, je přímo v naprostém rozporu se Súfismem. Súfi činí tak, aby se spojil s božskostí, ale ne tak, aby se nedostal do pekla.

2. Al –Halladžův výrok "Ana al Haq" neboli „ Já jsem Pravda“ někdy překládáno i jako „Já jsem Bůh“, je hlavní vzpěrou súfismu, a za tento výrok (i jiné) byl al-Halládž zabit. Tento výrok je v naprostém rozporu s Islámem už v úplném základním článku víry “ al-tawhid“ a představě muslima o jedinečnosti Boží. Islám nepřipouští, že by stvoření Boha, bylo obrazem Jeho samotného, či v Jeho stvoření bylo něco božského, či že by byl v každém Duch Boha.

3. Pokud se súfijové nemírnili ve svých výrocích, aby to nepobuřovalo muslimy, a nebylo to až tak v rozporu islámem, tak byli „mainstreamovými muslimy“ zabiti. Jelikož súfismus je celoplošně v rozporu s islámem, museli se mírnit dosti, či se prohlašovali za blázny, aby jim jaksi jejich „bláznivé výroky“ odpouštěli.

4. Askeze ≠ súfi . Muslimové velice často zaměňují askezi za súfismus. Asketický muslim vůbec neznamená, že je súfi. Ale samozřejmě, že někteří súfí asketicky žijí, to je ale zas na dlouho vysvětlovat hloubku přímo některých „asketických projevů“. Na druhou stranu je spousty súfí, kteří asketicky nežijí.

5. Súfismus přijímá všechny cesty, nehovoří o tom, že nějaká cesta musí být zaručeně správná a jiná zaručeně špatná. Což je v rozporu s Islámem. Dle muslimů, jediná správná cesta je Islám.

6. Súfijové využívají k mystickým zážitkům hudbu a tanec. Věří, že tancem a hudbou těší i Boha. Islám to zakazuje.

7. Súfismus má své guru a Mistry. To je jasně proti Islámu, protože hoden následování je pro muslima pouze prorok Muhammed, a následovat nějakého guru či Mistra je nemyslitelné. Už jenom to, že by Mistr došel osvícení, a spojení s Bohem, je naprosto v rozporu s islámem.

8. Samotný cíl cesty súfije je v rozporu s islámem – spojení se Bohem. Protože dle islámu s Bohem se spojit není možné. Protože Bůh a jeho stvoření jsou jasně od sebe rozděleni.

Jak může být súfismus ,který nepochází od Muhammeda, obsah i cíl má úplně jiný, islám?

Autor: Béatrice Radosa | úterý 2.8.2011 13:49 | karma článku: 24.02 | přečteno: 4264x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Karel Trčálek

Apollo 11 dělilo jen pár sekund od katastrofy

Příběh Apolla 13 je notoricky známý nejen všem notorikům. Málokdo ale ví, že i loď Apollo 11 dělilo od katastrofy jen několik málo sekund

17.7.2019 v 17:49 | Karma článku: 11.52 | Přečteno: 660 | Diskuse

Marek Valiček

Mopička a striptýz v ranní zahradě

V dobách mého malého dětství chodily v létě po zahradách kolem našich chalup ženský oblečený jen v podprsence, kalhotkách a kuchyňské zástěře. Nad zadečkem měly z tkalounů uvázané mašličky a vypadaly jako tanečnice z Moulin Rouge.

17.7.2019 v 10:54 | Karma článku: 35.16 | Přečteno: 2100 | Diskuse

Beata Krusic

Do kostela Boha hledat nechodím

A kam tedy chodím, když v Něj hluboce věřím? No přeci do přírody, do svého těla, k lidem, k umění...

17.7.2019 v 8:51 | Karma článku: 11.78 | Přečteno: 385 | Diskuse

Patrik Banga

Jak přežít dietu: Kukuřičné plátky chutnají jako bakelit. Trabant s tuňákem

Ráno už jsem věděl, co mě čeká, takže jsem ani tolik nenadával, že kafe nechutná jako kafe, ale jako kafe s čímsi, co vzdáleně připomíná mléko. Asi zkusím turka, vrátím se ke staré žižkovské klasice.

17.7.2019 v 8:27 | Karma článku: 21.52 | Přečteno: 857 | Diskuse

Michal Pohanka

Mistrovství světa v depresi v Londýně! Možná se ho na podzim zúčastním, držte mi palce!

Trénuju poctivě. Už to nebude dlouho trvat a dostanu se mezi českou depresentační elitu. Přestal jsem mluvit a v posteli jsem se už dvakrát pokálel. Nechci to zakřiknout, ale vypadá to velmi nadějně!

16.7.2019 v 19:48 | Karma článku: 27.83 | Přečteno: 2234 | Diskuse
Počet článků 113 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3906

Exmuslimka, protiislámská aktivistka, členka  Bloku proti islámu, a také tantrička, jogínka, čarodějka, feministka...a dyžtak mě najdete tady: https://www.facebook.com/neislamBeatriceRadosa?fref=ts

Najdete na iDNES.cz